کاشف داروی روانگردان ال اس دی درگذشت

کاشف داروی روانگردان ال اس دی درگذشت

 

   
آلبرت هوفمان، شیمیدان سوئیسی که داروی توهم زای ال اس دی را کشف کرد در اثر سکته قلبی در سن 102 سالگی درگذشت.

این محقق ال اس دی را در سال 1938 حین آزمایش روی قارچی کشف کرد که در غلات رشد می کند اما چندی بعد (1943) به تأثیر روانگردان این دارو پی برد.

آلبرت هوفمان چند سال در آزمایشگاه شرکت دارویی زاندوتس سرگرم آزمایش روی ال اس دی بود که مقداری از آن را که روی انگشتش بود، خورد.

هوفمن در بازگشت به منزلش متوجه شد که حالش تغییر کرده و تصاویر ویژه ای می بیند که به گفته خودش "تصاویری فوق العاده بود و اشکال عجیب و رنگارنگ داشت."

او در ارتباط با تاثیرش این چنین گفت: "ال اس دی من را به دنیای رویاها برد، با چشمان بسته تصاویر فوق العاده ای می دیدم که تاب خورده و کج و معوج بود."

آلبرت هوفمان امیدوار بود که این دارو برای درمان بیماری های روانی مانند شیزوفرنی و همچنین کنکاش در نحوه عملکرد ذهن بشر استفاده شود اما ال اس دی به ماده مخدر پرطرفدار دهه شصت میلادی تبدیل شد.

این دارو را پرفسور تیموتی لیری از دانشگاه هاروارد آمریکا رواج داد که درباره ال اس دی از این شعار استفاده می کرد: "روشن شو، برو تو حال، نشئه شو."

بسیاری از چهره های سرشناس دنیای هنر و همچنین پیروان موج ضد فرهنگ دهه شصت (هیپی ها)، به استفاده از ال اس دی روی آوردند اما به مرور خبرهای ناخوشایندی در ارتباط با مصرف این داروی مخدر گزارش شد؛ از جمله اینکه بسیاری از مصرف کنندگان ال اس دی دچار آسیب روانی دائمی شدند.

از اواخر دهه شصت به بعد بسیاری از کشورها استفاده از ال اس دی را غیرقانونی اعلام کردند.

آلبرت هوفمان سال های متمادی با ممنوعیت این دارو در کشورهای مختلف مبارزه کرد و همچنان استدلال می کرد که او ال اس دی را برای مصارف درمانی و نه به عنوان ماده مخدر توهمزا تولید کرده است.

/ 0 نظر / 28 بازدید